استراتژیست‌های اسرائیلی که در مدت اخیر به امید تغییر معادلات در عراق و لبنان سکوت اختیار کرده بودند، با مدیریت منطقی و عقلانی محور مقاومت، نقشه‌های خود را نقش برآب می‌بینند.در یکی دو هفته اخیر تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه ایران به‌صورت فزآینده‌ای افزایش پیدا کرده است.

مقامات صهیونیست صراحتا حضور جمهوری اسلامی در سوریه را خطری برای خود می‌دانند و ایران و هم‌پیمانانش در منطقه را آشکارا تهدید می‌کنند.

در این میان چند نکته حائز اهمیت را باید مد نظر داشت که این تهدیدها در چه شرایطی از سوی اسرائیلی‌ها مطرح می‌شود:

۱. رژیم صهیونیستی از لحاظ سیاسی یکی از بدترین مراحل تاریخ خود را سپری می‌کند.

عدم دستیابی به توافقی برای تشکیل دولت پس از برگزاری دو انتخابات، آن‌ها را در شرایط بغرنجی قرار داده است.

دو حزب لیکود و آبی ـ سفید به رهبری نتانیاهو و گانتس، مشغول نزاعی داخلی هستند که هیچ افقی برای آن نمی‌توان متصور شد.

۲. اعلام جرم وزارت دادگستری اسرائیل علیه نتانیاهو به اتهام اختلاس و رشوه‌گیری، عملا فضای مانور را از وی سلب کرده است.

همین مسأله سبب شده که این روزها بیشتر «یسرائیل کاتص» وزیر امور خارجه این رژیم و «نفتالی بنت» وزیر جنگ، به اظهار نظر بپردازند.

۳. ترور «ابوالعطا» فرمانده بلندپایه جهاد اسلامی، تنش‌هایی را برای اسرائیلی‌ها به‌دنبال آورد که موجب فلج شدن این رژیم برای چند روز شد.

به تبع این اتفاق، فشارهای داخلی علیه مقامات صهیونیست افزایش پیدا کرده است؛ چرا که افکار عمومی اسرائیل نوع سیاست‌های تل‌اویو در قبال غزه را ناکارآمد می‌دانند.

۴. وضعیت سوریه در ماه‌های اخیر بهبود چشم‌گیری داشته است؛ به‌ویژه اینکه ارتش سوریه توانست بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل کردها را هم به تصرف خود درآورد. مسأله‌ای که صهیونیست‌ها صراحتا از آن ابراز نگرانی کردند.

آن‌ها به‌شدت نگرانند که با شکست تروریست‌ها و شکل‌گیری یک توافق سیاسی، ایجاد هرگونه تغییر در واقعیت‌های میدانی این کشور برایشان ناممکن شود.

۵. بسیاری ناظران نظامی توقف حمله‌های پراکنده رژیم صهیونیستی به مناطقی در سوریه را از ترس تکرار سناریوی حمله به “آرامکو” در سرزمین‌های اشغالی دانسته‌اند.

در این میان محافل رسانه‌ای و سیاسی این رژیم به‌صراحت و بارها از احتمال انجام یک حمله مشابه از سوی محور مقاومت علیه منافع و مواضع اسرائیل ابراز نگرانی کرده‌اند.

ارزیابی اجمالی نشان می‌دهد که تهدیدهای اخیر رژیم صهیونیستی مبنی براینکه سوریه را برای ایران تبدیل به ویتنام می‌کنند، ادعایی گزاف برای فرار از دردسرهایی است که اسرائیل این روزها با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

استراتژیست‌های صهیونیست که در مدت اخیر به امید تغییر معادلات در عراق و لبنان سکوت اختیار کرده بودند، با مدیریت منطقی و عقلانی محور مقاومت، نقشه‌های خود را نقش برآب می‌بینند.

از همین رو می‌توان گفت اسرائیل است که منطقه برایش تبدیل به ویتنامی شده که هیچ راه فراری از آن ندارد و هر روز بیشتر در باتلاق فرو می‌رود!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید